Milyen lakás ajánlott
atka allergiásnak?
Javaslat penészgomba allergiásoknak
Tanácsok virágpor
allergiásoknak
Tanácsok étel allergiásoknak
Szabadság, pihenés
Tanácsok méh- és
darázscsípés allergiásoknak
Tanácsok gyógyszerallergiásoknak
Klímaterápia
Barlangterápia
A lakókörnyezet elsõsorban a légúti allergiás állapotát befolyásolja, de ronthatja a bõrbetegét is.
Fontos a lakás levegõjének minél tisztábban való tartása, mert a baktériumok, virágpor, gombák mellett a lakásban lerakódó és képzõdõ porok szerepe a legjelentõsebb az asthmát kiváltó okok között. Ebben a porban, a padozat repedéseiben, szõnyegben szabad szemmel nem látható atkák élõsködnek. Ezek testanyagai a szoba levegõjébe kerülve válthatnak ki allergiás tüneteket.
Az atkák megléte nem függ szorosan össze a tisztasággal. A lakáspor szervesanyag tartalmából táplálkoznak, a levegõ páratartalma a folyadék forrásuk. Visszaszorításukhoz leglényegesebb a lakásban elkerülhetetlenül felgyülemlõ mikroszkópikus szemétnek a kiküszöbölése, vagy legalábbis a minimumra redukálása, amivel enyhébb esetekben a következõ rendszabályok betartásával a beteg teljes tünetmentessége is elérhetõ.
Legfontosabb természetesen a hálószoba gyakori takarítása, de a lakószoba sem hanyagolható el. Figyelem! A pókháló is asthmát válthat ki!
Az atkák szaporodásának a 65-80 %-os páratartalom a legmegfelelõbb, tehát a száraz lakótelepi lakások erõltetett párásításával kifejezetten javítani lehet életkörülményeiket. A magas páratartalom a gombák szaporodásának is kedvez. Továbbá nedves falakon kialakuló "gombagyep" kiváló élelemforrása az atkáknak.
Fûtés - legjobb az izzótest (kályha) alkalmazása, de a központi fûtés is megfelelõ, ha a radiátor tisztítására kellõ figyelmet fordítunk. Igen rossz a légfûtés és a fõzésre használt kályha, tûzhely.
Padozat - pormentes fa (parkett), mûkõ vagy mûanyag legyen. Nem megfelelõ a földes, döngölt vagy beton padozat, hajópadló. Szõnyegpadló sem ajánlott.
Bútorzat - minimális legyen. Vas- vagy fémágy, székek és asztal. Kárpitozott bútor ne legyen a szobában, vagy ha mégis, úgy kicsi és ne régi. Polc, könyvespolc csak zárt legyen.
Szõnyeg - minél kevesebb, könnyen mosható, ha lehet szintetikus alapanyagú. Perzsa és velúr nem engedhetõ meg. Állati szõröket, csergét ne használjunk. A fentiek a faliszõnyegre is érvényesek.
Párna - tilos a tollal töltött párna. Lehet mûszálas vagy szivacstöltetû.
Matrac - habgumi, szivacsalátét javasolt, de ezekbõl sem régi. Tilos a lószõr matrac, vagy a lószõrrel kárpitozott heverõ. Ne legyen alatta fiók, lomtár.
Paplan - csak mosható mûanyag
vagy esetleg gyapot lehet. Tilos a dunyha
vagy lószõrpokróc.
A hálószobában csak gyakran használt tárgyak, ruhanemûk legyenek. Játékok közül is csak a könnyen moshatók, tisztántarthatóak javasoltak. Tilos virágok csecsebecsék, lomok tartása. Az egész szoba igen egyszerû, könnyen takarítható legyen a bútorok alatt és azok tetején is. Általában zárt szekrények, polcok javasoltak. Könyv is csak a gyakran használt legyen a szobában.
Padláson, kamrában, raktárban, elhagyott, elhanyagolt szobában ne tartózkodjon az asthmás beteg. Takarítás közben ne legyen atkaallergiás a szobában. Hetente legalább 3x kell alaposan kitakarítani a bútorok alatt is. A padlót nedves ronggyal töröljük fel, porszívózás hetente egy alkalommal szükséges. Novembertõl februárig helyes minél többet szellõztetni, de az év többi szakában a szellõztetés éppen romlást idézhet elõ pollen allergiásnak a kintrõl érkezõ virágpor miatt.
(a "Milyen lakás ajánlott" címû rész dr. Osváth Pál nyomán és engedélyével készült)
Hideg - Az atkák sem szeretik a hideget. Kis tárgyak - játékok állatok - pár napos fagyasztóban tartásával atka tartalmuk elpusztítható. Nehezen tisztítható kárpitozott bútorokat célszerû télen fagyba kitenni szabad levegõre úgy, hogy ha lehet nedvesség ne érje. Ezután ki kell takarítani, illetve a játékot mosni, mert az atkák testanyagait el kell távolítani, hiszen még bennük vannak.
Porszívó - nagy teljesítményû (nagyobb mint 1000 watt), hosszú gégecsõvel rendelkezõ, mikroszûrõvel ellátott, a levegõt magából felfelé, széles szájadékon keresztül kibocsátó berendezés javasolt. Az sem baj, ha csendes, hogy a gyakori használata ne zavarja a környezetet.
Légtisztító - többszörös szûrõvel ellátott berendezés javasolt. Illeszkedjen a teljesítménye a szoba méretéhez, ne legyen zajos.
Ózont kibocsátó ionizáló berendezés nem ajánlott.
Párásító, párásítás - Nem ajánlott a víz porlasztó. A levegõbe túlságosan nagy cseppekben jut a víz, a közvetlen környezet elázik, de a szoba páratartalma nem lesz egyenletes, valószínû a túlpárásítás. ( alkalmazható a készülék a heveny gégegyulladás 1-2 éjszakás hûtõ, nyálkahártya duzzanatot lohasztó kezelésére. De a klíma tartós szabályozására nem alkalmas.)
Nem ajánlott az olyan párásító - légtisztító amelyiknél a szennyezõdés abba a vízbe mosódik amelyet a levegõbe porlaszt a berendezés.
Ajánlottak azok a nagyhatású légtisztító - párásító berendezések, amelyek a szûrt levegõt egyenletesen - nem nagy cseppecskékkel - párásítják a kiáramló levegõ alacsony sebességével és nagy párologtató felület biztosításával. Segítségükkel beállítható az optimális páratartalom.
Függetlenül a készülék típusától a tisztántartás nagyon fontos, mert a felfogott szennyezõ anyagokat - atka, pollen, penész - visszaporlaszthatja a szobába.
Atkairtó vegyszerek - Valószínûleg
az atkákat a piacon kapható mindegyik szer elpusztítja.
Abban versenyeznek azonban egymással, hogy tudják-e denaturálni
- allergizáló hatásától megfosztani
- az atka allergént, vagy a szennyezõdés összecsapzódását
segítve a kiporszívózását könnyítik
meg.
Lakáson belül:
A szigetelés rendbetételével, száraz meleg fenntartásával, gombanövekedését gátló festékek, oldatok használatával a falak gombásodása megszûntethetõ, ha bizonyos esetben csak átmenetileg is. Külön figyelmet érdemelnek a vizes helyiségek, a kád, a mosdó mögötti fal, a csempefugák. Továbbá az ablakok alja, a mennyezet és a szobák "élei". Ez utóbbi a hõhidak miatt. A lakás szárazzá tétele után sem szabad megfeledkezni a bútorzat, a drapériák, a ruhák gombátlanításáról sem. Rosszul fûtött lakásokban a bútorok mögött a falak is gombásodhatnak.
Nagy mennyiségû talajgombát tartunk lakásainkban a virágcserepekben. Penészgomba allergiásoknak ez nem ajánlott.
Faszerkezetû házakban, dúsan lambériázott tetõterekben a farontó gombák elõfordulása lehetséges. Az esetlegesen hibás szigetelés miatt a tetõtéri szobák könnyen gombásodhatnak.
Ételek közül a téliszalámi, a camambert és a rokfort sajt valamint az erjesztett italok érdemelnek mindenképpen említést magas "gombatartalom" miatt. Panaszok esetén ezek az ételek kerülendõk.
Lakáson, házon kívül:
Talajban, korhadó, pusztuló növényeken, mezõgazdasági termõterületen mindenütt megtalálhatók, hideg tél kivételével egész évben okozhatnak panaszokat. Penészgomba allergiásnak igen veszélyes lehet a tavaszi, õszi séta a vastag avarréteggel borított erdõben. A nedvesen tárolt mezõgazdasági terményeken szintén elszaporodhat. Szénapadlás nem csak fûpollen allergiásnak, de penészgombára érzékenynek is panaszokat okozhat.
Élelmiszeripar egyes ágai elviselhetetlené
tudnak válni a penészgomba allergiások számára.
Így a sörgyártás, kenyérgyártás
- itt a liszt is gondot okozhat allergizáló hatásával
- valamint az elõbb már a fogyasztó oldaláról
említett sajtgyártás és szalámi készítés.
Tudni kell, hogy mikor van a szezonja a panaszokat okozó növénynek (vagy növények), amire allergiás valaki. Magyarul tisztázni kell az allergiát okozó növény virágzási idejét. Erre az idõre érvényesek az alábbiak:
Szélben, nagy melegben, valamint a délelõttõl - déli csúccsal - kora délutáni órákig mindig magasabb a levegõ pollentartalma. Célszerû ilyen körülmények között zárt térben tartózkodnia az allergiásnak. Erre az idõszakra ajánlott elsõsorban a barlangterápia.
Fûpollen allergiás kerülje azt a területet, ahol éppen füvet nyírnak. Neki tilos kaszálnia, füvet nyírni, lekaszált fûben játszani, letáborozni. A frissen vágott fû nedvei is okozhatnak problémát, esetleg közvetlenül a bõrre kerülve kiütéseket. Fûpollen allergiásnak a nád és a kukorica pollenje is panaszokat okozhat.
Gyom allergiás - üröm, parlagfû (régi neve vadkender, de sem a kenderhez, sem a narkotikumot adó indiai kenderhez nincs köze. Az utóbbiak nem allergizálnak), lándzsás útifû, libatop, csalán, szõrös disznóparéj - nyár közepétõl ne gyomláljon. Gyermekláncfûtõl - szabálytalan névvel kutyatejbõl - ne fonjon koszorút. Százszorszép, kamilla is okozhat a gyomérzékenyeknek panaszokat.
Virágpor allergiások kerüljék a kamilla, csalán, lándzsás útifû tartalmú teákat, szirupokat, bõrápoló szereket, samponokat. Kötõhártyagyulladásukat véletlenül se kamillafõzettel kezeljék. Méz, propolisz, virágpor tartalmú készítmények fogyasztása szintén nem ajánlott.
Allergiás szezonjában gyakrabban mosson hajat, ha lehet naponta és lefekvés elõtt, hogy a hajba ragadt pollenszemeket eltávolítsa. Hordjon szemüveget a pollenek távoltartása miatt, ami legyen sötét, mert a szezonban a szem - mint minden kötõhártyagyulladásnál - igen érzékeny a fényre. Felsõruházatát is gyakrabban mossa. Autóban csukott ablakkal, zárt szellõzõ rendszerrel utazzon, kivétel persze ha megteheti, hogy autója pollenszûrõs szellõzõvel rendelkezzen. Ha tervezheti, akkor inkább éjszaka keljen útra. Véletlenül se motorozzon.
A lakás elkerülhetetlen szellõztetése
éjszakára essen, de ekkor is tartsa zárva, ha aktuálisan
vannak panaszai. Virágpor allergiás szezonjában panaszai
enyhülését csukott ablak mellett remélheti.
Legfontosabb - nem túl bonyolult, csak nehezen végrehajtható - szabály, ha igazolt, hogy valamilyen ételre allergiás akkor kerülje annak fogyasztását.
Csak mostanában kezd elterjedni, hogy élelmiszereink összetételét a csomagoláson feltüntetik. Így még igen nehéz annak a dolga, aki szeretné például megtudni, hogy mit tartalmaz a párizsi, vagy mit a májkrém. A Földön annyi marha és sertés nincs, mint amennyinek a mája kitenné azt a rengeteg konzervet amit a boltokban kapni. Adalékanyagokkal készülnek, tejpor, szójapor található a legtöbben. Hasonlóan egyes hentesárú készítményekben. A csecsemõknek szánt konzerveken viszont már olvasható, hogy tartalmaznak-e pl. tejet, tojást, lisztet stb..
Alapvetõ táplálékaink közül a tej és a tojás allergizál leggyakrabban. A csecsemõ-kisdedkori tehéntej allergia szerencsére spontán is javuló betegség, de a jelenleg is forgalomba lévõ, döntõen szója alapú tápszerekre is allergiásak lehetnek az ezt fogyasztó babák. Így a táplálásuk igen nagy gondot jelenthet. Legjobb megoldás a nõi tej adása. Problémát ez is okozhat, ha az anya, igen nagy mennyiségû tehéntejet fogyaszt. Ekkor az elégtelen emésztés során a véráramba ill. az anyatejbe kerülhetnek tökéletlenül emésztett tehéntej fehérje darabkák, amik a babába jutva panaszokat okozhatnak. Javasolt, hogy tehéntej allergiára gyanús, még anyatejet is kapó csecsemõ mamája is diétázzon, azaz kerülje a tehéntej és tejtermékek fogyasztását. Helyes, továbbá ha ismerten ételallergiás babának testvére születik, az õ szoptatása alatt úgynevezett allergén szegény diétán legyen - ne fogyasszon tehéntejet, tojást - a anya.
Fontos tudnia a tehéntej és tojás allergiásnak, hogy az elõbbi marhahúsra, az utóbbi csirkehúsra is reagálhat panaszokkal.
Az ételallergia okának kutatásakor teljesen ki kell vonni az adott ételféleségeket a táplálkozásból, de elképzelhetõ, hogy a panaszokért csak az adott táplálék bizonyos formája a felelõs. Például valakinek a túró panaszokat okoz, míg a tej nem. Ennek magyarázata, hogy az élelmiszer- és konyhatechnikai fogások lényeges változásokat okozhatnak az allergizáló anyagokon, illetve az egyes készítményekben feldúsulhatnak az allergizáló anyagok.
Allergizáló hüvelyes növények: lencse, bab, borsó, szójabab, kakaó, kávé, amerikai mogyoró. Az utóbbi az USA-ban a második, harmadik leggyakrabban allergiás tüneteket okozó étel. Ott nagyon gyakran fogyasztják - mogyoró vaj, krém formájában, csecsemõtápszerekbe is teszik, olajával sütnek is. Divatosságának oka, hogy nem tartalmaz koleszterint, de magas a kalória tartalma, tápláló.
Ismert csalánkiütést okozók az aprómagvas gyümölcsök, élükön az eperrel. De a dinnye is tud hasonló panaszokat okozni.
Említésre méltóak az olajos magvak, a paradicsom.
Tovább bonyolítják az ételallergia kérdését a széles körben alkalmazott tartósító szerek, adalék- és színezõanyagok.
További ismeretek szerezhetõk a következõ kiadványokból:
Az allergiás embernek nagy gonddal kell megválasztani a helyet, ahol szabadságát szeretné eltölteni. Figyelembe kell vennie a tengerszint feletti magasságát a helynek. 1600 m fölött az atkák nem szeretnek szaporodni. Általában a hegyek a szervetlen légszennnyezéstõl mentesek. De sok hegyvidéken a penészgombák komoly gondot okozhatnak.
Szintén az atkák okozhatnak meglepetést - valamint toll - az esetlegesen gyengén takarított hétvégi házban bungalowban, ahol a párna is ritkán használt, nem takarított. Javasolt saját párnát, takarót vinni az utazásra.
Még említeni kell a mezõgazdasági tárolási atkákat, amik nyáron is okozhatnak problémákat az atka allergiásnak egy vidéki nyaralásnál.
Gondot okozhat a megváltozott táplálkozás
is. Dél-európai országokban - az utazási hasmenésen
kívül - fontos még a különbözõ
tengeri herkentyûkre kialakuló heves allergiás reakció,
döntõen csalánkiütés. Magyarországon
a nagymamánál elfogyasztott friss tej, tojás okozhat
váratlan csalánt.
Probléma lehet még a környezetben
megjelenõ kisállatok szõre itt is.
Virágporokkal kapcsolatban három elkerülési technika lehetséges.
(Az Epimed betegtájékoztató a cég engedélyével)
A nyár a méhek, darazsak, egyéb
fullánkos rovarok szezonja. Bárhol fennáll annak a
veszélye, hogy valami megcsípjen bennünket. Majdnem
mindenkit megcsípett már méh vagy darázs: égõ
pirosság duzzanat a következménye, mely nem éppen
kellemes de normális reakció a rovarméreg hatására
s gyorsan elmúlik. Hideg borogatás csillapítja a fájdalmat.
A méhek, darazsak csak akkor csípnek, ha fenyegettetve érzik magukat. Viselkedjen nyugodtan, ne csapkodjon maga körül, mikor egy méh vagy darázs arra repül, s lassan távozzon onnan.
A gyógyszerallergia jó oldala, hogy az orvosok sokkal jobban meggondolják, hogy adjanak-e egyáltalán gyógyszert, így például egy gyógyszerallergiás gyerek sokkal kevesebb alkalommal kap banális lázas bajaira antibiotikumot, mint a nem gyógyszerallergiás.
Legfontosabb tanács, hogy ne legyenek bátrak.
Ne próbálgassanak ki különféle
gyógyszereket, míg nem tudják hiteles forrásból
az összetételét, és akkor is csak akkor, ha elkerülhetetlen
az alkalmazása. Ne próbálják ki a biztosan
allergiát okozó gyógyszert több év múlva
sem, azt gondolva, hogy elmúlt már az allergia. Általában
legyenek deffenzívek. Ami gyanús, azt vegyék úgy,
hogy biztosan betegséget okoz.
A légúti bajok klasszikus gyógyhelye
Davos. Ez a svájci település már a tuberkulózis
miatt beteg embereket és gyógyítóikat is vonzotta,
de az asthmások kedvelt gyógyhelye még ma is. Nincs
légszennyezés, ilyen magasan a házipor atka nem tenyészik.
Hollandiában az egészségbiztosító minimum
3 hónap, indokolt esetben 2 év gyógykezelést
biztosít ott a betegnek. De mit csináljanak a szegény
országok, mint mi is? Meg kell keresni a saját gyógyhelyeinket.
Igen jók a tapasztalatok a Mátrában ill. a Svábhegyen
eltöltött több hetes kúrákkal.
A klímakezelésnek speciális formája. Titka az, hogy a barlangban nincs olyan környezeti tényezõ ami ártalmas lehetne a légúti betegre. A hõmérséklet, a páratartalom egyenletes, nincs légszennyezés, pollen szezonban is alig található virágpor a levegõjében. Egyedüli problémát a penészgombák jelenléte okozhat, az arra allergiásoknak. Ezek mennyiségét azonban legtöbb helyen gondosan mérik, ill. elszaporodásukat - lámpaflóra - igyekeznek akadályozni.
Különösen azoknak a betegeknek ajánlott, akik a leghatékonyabb szerek mellett is gyakran panaszosak, és az is jelentõs segítség nekik, ha csak pár órára is pollenmentes környezetben lehetnek. A kezelés hatékonyságát kiegészítõ eljárásokkal - légzõtorna, relaxació - tovább lehet fokozni.